Attending groupsInvited groups |
2020AMC Indoor Championships American Midwest Conference 2020 Results - AMC Indoor Championships
Published by
Results: TRXC Timing Licensed to TRXC Timing, LLC. - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 2/8/2020 08:08 PM
AMC Track and Field Championships - 2/8/2020
Entries and Results by TRXC Timing
Principia College
Results
(W) 60 M. D.
============================================================================
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Prelimis
1 Saleh, Maegan SO M.B.U. 7.86 7.92Q 3 7.912
2 Grimes, Emari FR Park 7.93 7.92Q 2 7.916
3 Smith, Terriane FR Park 8.08 8.15Q 1
4 Pierre, Proleine SR M.B.U. 8.15 8.09q 2
5 Ashrafzadeh, Lily FR Columbia 8.22 8.16q 3
6 Musselman, Bella FR Park 8.18q 1
7 Kerkula, Naomi JR W.W.U. 8.14 8.21q 1
8 Schwartz, Makenzie FR Columbia 8.24 8.24q 2
9 Turner, Bailey SO Park 8.27 8.28 1
10 Hawkins, Nia FR W.W.U. 8.16 8.31 3
11 Strailey, Shelby FR M.B.U. 8.46 8.43 2
12 Harris, Jataia FR Belleville 8.47 3 8.462
13 Thomas, Trinity FR W.W.U. 8.47 8.47 3 8.465
14 Boyd, Diamond FR Park 8.43 8.51 1
15 Porro - Fanjul, Nadia JR Columbia 8.62 8.73 3
16 Shiverdecker, Kayla FR Columbia 8.87 8.75 1
17 Alexander, Ke'moni FR Park 8.84 8.88 2
18 Ellifrits, Chesnee FR Lyon 9.02 2
19 Karns, Haley FR Lyon 9.05 1
20 McKuin, Rachel SO W.B.U. 9.37 9.31 1
21 Greer, Kyra SR Harris S. 9.62 3
22 Fowler, Davida FR W.B.U. 9.52 9.85 2
(W) 60 M. D.
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Saleh, Maegan SO M.B.U. 7.92 7.94 10
2 Grimes, Emari FR Park 7.92 7.95 8
3 Pierre, Proleine SR M.B.U. 8.09 8.03 6
4 Kerkula, Naomi JR W.W.U. 8.21 8.10 5
5 Smith, Terriane FR Park 8.15 8.13 4
6 Musselman, Bella FR Park 8.18 8.14 3
7 Ashrafzadeh, Lily FR Columbia 8.16 8.17 2
8 Schwartz, Makenzie FR Columbia 8.24 8.25 1
(W) 200 M. D.
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Grimes, Emari FR Park 25.57 25.70 7 10
2 Kimmins, Ebony SO Columbia 27.64 26.98 6 8
3 Ashrafzadeh, Lily FR Columbia 27.30 27.07 7 6
4 Musselman, Bella FR Park 27.65 27.48 6 5
5 Pierre, Proleine SR M.B.U. 27.89 27.53 5 4
6 Thomas, Trinity FR W.W.U. 28.28 27.59 5 3 27.582
7 Boyd, Diamond FR Park 27.59 1 2 27.584
8 Hawkins, Nia FR W.W.U. 27.62 27.96 6 1
9 Alioth, Chaniya JR Park 27.43 27.98 7
10 Schwartz, Makenzie FR Columbia 28.33 28.02 5
11 Strailey, Shelby FR M.B.U. 28.41 28.05 5
12 Smith, Terriane FR Park 27.35 28.51 7
13 Moeller, Halie SO Columbia 28.82 28.76 4
14 Earl, Nyah FR Harris S. 29.01 28.86 4
15 Kerkula, Naomi JR W.W.U. 27.47 29.14 6
16 Webb, Valerie FR W.W.U. 29.09 29.15 4
17 Bent, Shakira FR Harris S. 29.44 1
18 Porro - Fanjul, Nadia JR Columbia 30.08 29.61 3
19 Shiverdecker, Kayla FR Columbia 30.06 29.78 3
20 Tory, Corissa FR Lyon 30.58 1
21 Cram, Hope FR W.B.U. 31.32 2
22 McKuin, Rachel SO W.B.U. 32.66 32.24 3
23 Fowler, Davida FR W.B.U. 33.16 32.85 2
24 Greer, Kyra SR Harris S. 33.09 1
25 Caldwell, Erin SO Hannibal 34.53 34.18 2
-- King, Xhandria JR Harris S. FS 2
(W) 400 M. D.
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Grimes, Emari FR Park 59.33 1:00.94 3 10
2 Kimmins, Ebony SO Columbia 1:03.68 1:03.70 3 8
3 Farid, Kaiah JR M.B.U. 1:03.94 1:04.13 3 6
4 Moeller, Halie SO Columbia 1:04.50 1:05.21 3 5
5 Alioth, Chaniya JR Park 1:05.25 1 4
6 Bailey, Brittany SR Columbia 1:06.16 1 3
7 Losacker, Tess SR Columbia 1:07.39 1:06.42 2 2
8 Anderson, Allison SO Park 1:08.23 1:06.56 2 1
9 Neiter, Sydney SR M.B.U. 1:05.80 1:06.63 3
10 Bent, Shakira FR Harris S. 1:07.21 1
11 Webb, Valerie FR W.W.U. 1:08.40 1:07.85 2
12 Tory, Corissa FR Lyon 1:10.13 1:09.35 2
13 Combs, Courteona SO Harris S. 1:10.20 1
14 Cram, Hope FR W.B.U. 1:11.35 1
15 Compere, Mary SO Hannibal 1:11.30 1:16.49 2
(W) 600 M. R.
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Nale, Harley JR W.W.U. 1:48.91 2 10
2 Bayer, Emily SO M.B.U. 1:44.80 1:50.34 3 8
3 Andritsch, Grace SO W.W.U. 1:50.67 2 6
4 Wilson, Kristan FR W.W.U. 1:54.07 1:52.31 3 5
5 Ford, Madalyn JR Columbia 1:54.06 1 4
6 Lebel, Lindsey FR Hannibal 1:54.62 2 3
7 Bowen, Victoria JR M.B.U. 1:54.72 2 2
8 Richardson, Courtney JR W.W.U. 1:50.77 1:55.71 3 1
9 Perry, Alexandra JR M.B.U. 1:59.26 1:55.79 3
10 McClintock, Destiny FR Hannibal 1:58.35 1
11 Little, Ansley SR M.B.U. 1:56.72 1:58.45 3
12 Banks, Jasmine FR Park 2:00.50 2
13 Weiss, Emily FR W.B.U. 2:00.59 1
14 Price, Stevi SO S.L.C.P. 2:11.95 1
15 Farid, Kaiah JR M.B.U. 2:12.20 1
(W) 800 M. R.
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 McPike, Alyssa FR S.L.C.P. 2:33.67 2:30.03 10
2 Hahlbeck, Jena FR Park 2:22.96 2:33.71 8
3 Bertschinger, Kyla SO Columbia 2:37.56 2:36.37 6
4 McCrary, Megan SR M.B.U. 2:38.24 2:37.63 5
5 Hudelson, Elle FR Hannibal 2:38.32 2:40.69 4
6 Huebotter, Daylin FR Columbia 2:58.09 2:42.89 3
7 Rios, Marina SO Park 2:45.50 2
8 Christopherson, McKinley FR Hannibal 2:37.66 2:46.83 1
9 Connor, Daisy SO Lyon 2:50.33 2:50.14
10 Jones, Rachel FR Lyon 3:05.95 3:02.73
11 McClurg, Amber FR Lyon 3:06.11 3:04.56
(W) 1000 M. R.
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Bayer, Emily SO M.B.U. 3:12.48 3:15.73 2 10
2 Haller, Brianna SO Columbia 3:18.75 1 8
3 Franklin, Rachel JR Park 3:18.05 3:19.07 2 6
4 Engelbrecht, Alicia SO W.W.U. 3:19.43 2 5
5 Wakeland, Allison SO S.L.C.P. 3:19.50 1 4
6 Gibson, Allison SO Park 3:15.35 3:21.74 2 3
7 Kallem, Shelby SO Hannibal 3:24.51 1 2
8 Nale, Harley JR W.W.U. 3:27.23 2 1
9 Case, Leslie FR Hannibal 3:29.35 2
10 Keath, Katie JR W.W.U. 3:31.14 1
11 Pines, Haeley FR Lyon 3:31.69 2
12 Perry, Alexandra JR M.B.U. 3:33.78 3:34.24 2
13 Anthonies, Brooke FR S.L.C.P. 3:35.21 1
14 Ford, Madalyn JR Columbia 3:35.48 1
15 Gerling, Faith SO W.W.U. 3:37.62 2
16 Cremer, Alessa FR W.W.U. 3:37.96 1
17 Little, Ansley SR M.B.U. 3:41.83 3:41.13 2
18 Nagle, Alexandria SO Lyon 3:45.48 1
19 Andritsch, Grace SO W.W.U. 3:48.04 1
20 Downes, Kyla JR W.B.U. 3:48.68 1
21 Watkins, Keelee FR W.W.U. 3:55.43 2
(W) 1 M.R.
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Bayer, Emily SO M.B.U. 5:10.97 5:21.42 2 10
2 Sehlmeyer, Mikayla SR Columbia 5:26.05 5:23.72 2 8
3 Engelbrecht, Alicia SO W.W.U. 5:39.30 5:25.58 2 6
4 Sisco, Lauren SO Hannibal 5:37.12 5:27.64 2 5
5 Gibson, Allison SO Park 5:35.35 5:32.14 2 4
6 Wakeland, Allison SO S.L.C.P. 5:28.48 5:32.85 2 3
7 McPike, Alyssa FR S.L.C.P. 5:41.65 5:39.47 2 2
8 Nale, Harley JR W.W.U. 5:47.97 5:41.05 2 1
9 Andritsch, Grace SO W.W.U. 5:54.14 5:47.11 1
10 St. Aubyn, Sierra JR Hannibal 5:43.38 5:48.25 2
11 Bertschinger, Kyla SO Columbia 5:53.25 5:49.15 1
12 Anthonies, Brooke FR S.L.C.P. 6:05.58 6:01.64 1
13 Mitchell, Kelsey JR Hannibal 5:48.74 6:04.36 1
14 Cremer, Alessa FR W.W.U. 6:09.38 6:09.85 1
15 Ryan, Meagan JR M.B.U. 6:20.12 6:10.69 1
16 Cooper, Kelcey JR W.B.U. 7:29.69 6:53.03 1
17 Sherrill, Mikayla FR S.L.C.P. 7:00.29 6:53.50 1
18 Ayesh, Weaam FR S.L.C.P. 7:07.25 7:05.42 1
(W) 3000 M. R.
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Sisco, Lauren SO Hannibal 10:57.40 10:48.29 10
2 Sehlmeyer, Mikayla SR Columbia 11:14.57 10:57.62 8
3 Engelbrecht, Alicia SO W.W.U. 11:19.22 11:08.98 6
4 Haller, Brianna SO Columbia 11:06.34 11:10.18 5
5 St. Aubyn, Sierra JR Hannibal 11:16.28 11:15.09 4
6 Franklin, Rachel JR Park 11:00.52 11:18.72 3
7 Gibson, Allison SO Park 11:00.49 11:19.35 2
8 O`dennell, Jada FR Columbia 11:30.88 11:36.43 1
9 Jakcsy, Alyssa SO M.B.U. 11:38.51 11:40.08
10 Korte, Megan JR Columbia 12:07.64 11:49.57
11 Putnam, Kimi JR W.W.U. 11:43.18 11:50.00
12 Tomschin, Erin JR M.B.U. 11:58.13 11:51.14
13 Ryan, Meagan JR M.B.U. 12:49.62 12:32.24
14 Suarez -vega, Lucia JR Columbia 13:02.65 12:47.52
15 McMorris, Amy FR W.B.U. 13:26.84 13:19.59
(W) 5000 M. R.
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Franklin, Rachel JR Park 18:59.23 19:24.60 10
2 Haller, Brianna SO Columbia 19:29.22 8
3 Kallem, Shelby SO Hannibal 19:39.95 6
4 Mitchell, Kelsey JR Hannibal 20:22.54 19:58.58 5
5 O`dennell, Jada FR Columbia 20:05.46 4
6 Putnam, Kimi JR W.W.U. 20:10.22 20:23.69 3
7 Jakcsy, Alyssa SO M.B.U. 20:30.45 20:28.44 2
(W) 60 M. H.
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 McCrary, Megan SR M.B.U. 9.31 9.40 10
2 Schwartz, Makenzie FR Columbia 9.81 10.06 8
3 Alioth, Chaniya JR Park 11.44 6
4 Strailey, Shelby FR M.B.U. 12.51 5
(W) 4x400 M. R.
===================================================================================
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Park University 'A' 4:19.73 4:14.09 2 10
1) Hahlbeck, Jena FR 2) Grimes, Emari FR
3) Alexander, Ke'moni FR 4) Alioth, Chaniya JR
2 Missouri Baptist Un. 'A' 4:23.46 4:16.52 2 8
1) McCrary, Megan SR 2) Bayer, Emily SO
3) Neiter, Sydney SR 4) Farid, Kaiah JR
3 Columbia College 'A' 4:31.74 4:18.61 2 6
1) Kimmins, Ebony SO 2) Sehlmeyer, Mikayla SR
3) Moeller, Halie SO 4) Ashrafzadeh, Lily FR
4 William Woods Un. 'A' 4:21.38 4:30.47 2 5
1) Wilson, Kristan FR 2) Hawkins, Nia FR
3) Webb, Valerie FR 4) Richardson, Courtney JR
5 Hannibal-LaGrange 'A' 4:35.74 4:32.36 2 4
1) Christopherson, McKinley FR 2) Hudelson, Elle FR
3) St. Aubyn, Sierra JR 4) Lebel, Lindsey FR
6 Harris Stowe St. Un. 'A' 4:36.01 1 3
1) Bent, Shakira FR 2) Earl, Nyah FR
3) Combs, Courteona SO 4) King, Xhandria JR
7 Stl. College of Pharmacy 'A' 4:49.44 1 2
1) Anthonies, Brooke FR 2) McPike, Alyssa FR
3) Price, Stevi SO 4) Wakeland, Allison SO
8 Williams Baptist Un. 'A' 5:02.42 1 1
1) Cram, Hope FR 2) McKuin, Rachel SO
3) Weiss, Emily FR 4) Downes, Kyla JR
(W) 4x800 M. R.
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Hannibal-LaGrange 'A' 10:37.87 10
1) Christopherson, McKinley FR 2) Case, Leslie FR
3) Hudelson, Elle FR 4) Lebel, Lindsey FR
2 Missouri Baptist Un. 'A' 10:23.46 10:40.09 8
1) Jakcsy, Alyssa SO 2) Little, Ansley SR
3) Perry, Alexandra JR 4) Tomschin, Erin JR
3 William Woods Un. 'A' 10:38.72 10:50.67 6
1) Gerling, Faith SO 2) Keath, Katie JR
3) Wilson, Kristan FR 4) Cremer, Alessa FR
4 Columbia College 'A' 10:54.26 5
1) Payne, Naomi SR 2) Huebotter, Daylin FR
3) Korte, Megan JR 4) Ford, Madalyn JR
5 Park University 'A' 10:58.36 4
1) Hahlbeck, Jena FR 2) Gibson, Allison SO
3) Rios, Marina SO 4) Banks, Jasmine FR
6 Lyon College 'A' 11:24.54 3
1) Pines, Haeley FR 2) Connor, Daisy SO
3) Jones, Rachel FR 4) Nagle, Alexandria SO
7 Williams Baptist Un. 'A' 13:05.60 2
1) Weiss, Emily FR 2) Cram, Hope FR
3) Yepes, Anne FR 4) Downes, Kyla JR
(W) D.M.R.
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Missouri Baptist Un. 'A' 13:14.36 13:51.86 10
1) Tomschin, Erin JR 2) Bowen, Victoria JR
3) Perry, Alexandra JR 4) Bayer, Emily SO
2 Hannibal-LaGrange 'A' 13:34.96 13:58.02 8
1) Case, Leslie FR 2) Kallem, Shelby SO
3) St. Aubyn, Sierra JR 4) Compere, Mary SO
3 William Woods Un. 'A' 14:03.13 14:26.71 6
1) Gerling, Faith SO 2) Richardson, Courtney JR
3) Watkins, Keelee FR 4) Keath, Katie JR
4 Columbia College 'A' 13:29.60 14:32.68 5
1) Payne, Naomi SR 2) Moeller, Halie SO
3) Korte, Megan JR 4) Suarez -vega, Lucia JR
5 Park University 'A' 15:20.73 4
1) Franklin, Rachel JR 2) Banks, Jasmine FR
3) Alexander, Ke'moni FR 4) Rios, Marina SO
6 Williams Baptist Un. 'A' 15:55.22 3
1) Weiss, Emily FR 2) Cram, Hope FR
3) Yepes, Anne FR 4) Downes, Kyla JR
(W) HJ
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Ehlinger, Hannah SO W.W.U. 1.68m 1.65m 10
2 Neiter, Sydney SR M.B.U. 1.48m 1.56m 8
3 Shiverdecker, Kayla FR Columbia 1.58m 1.46m 5
3 Turner, Bailey SO Park 1.46m 5
3 Zamboni-Cutter, Kylie SO W.W.U. 1.58m 1.46m 5
6 King, Xhandria JR Harris S. 1.43m 1.41m 2
6 Gibson, Allison SO Park 1.41m 2
6 Lebel, Lindsey FR Hannibal 1.45m 1.41m 2
9 Weiss, Emily FR W.B.U. 1.36m J1.41m
-- Harris, Jataia FR Belleville 1.48m NH
-- McCrary, Megan SR M.B.U. 1.45m NH
(W) PV
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 McIlhenney, Shannon SR W.W.U. 2.22m 2.60m 10
2 Moeller, Halie SO Columbia 2.66m J2.60m 8
3 Roden, Arien FR W.W.U. 2.15m 6
(W) LJ
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Saleh, Maegan SO M.B.U. 5.89m 5.71m 10
2 Turner, Bailey SO Park 5.42m 5.43m 8
3 McCrary, Megan SR M.B.U. 5.28m 5.17m 6
4 Thomas, Trinity FR W.W.U. 4.84m 5.11m 5
5 Musselman, Bella FR Park 5.35m 5.09m 4
6 Porro - Fanjul, Nadia JR Columbia 5.03m 5.02m 3
7 Hawkins, Nia FR W.W.U. 5.17m 4.98m 2
8 Ashrafzadeh, Lily FR Columbia 5.01m 4.72m 1
9 Pfeiffer, Aurora SR W.W.U. 4.49m 4.43m
10 King, Xhandria JR Harris S. 4.41m 4.16m
(W) TJ
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 McCrary, Megan SR M.B.U. 11.49m 11.43m 10
2 Turner, Bailey SO Park 11.36m 10.93m 8
3 Saleh, Maegan SO M.B.U. 10.81m 10.48m 6
4 Earl, Nyah FR Harris S. 10.38m 10.27m 5
5 Dennis, Myesha SR M.B.U. 10.23m 10.10m 4
(W) Shot
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Van Harn, Megan SR W.W.U. 12.68m 13.33m 2 10
2 French, Katie SO W.W.U. 12.21m 1 8
3 Lemons, Michela SO Park 11.56m 12.05m 2 6
4 Walker, Shikayla JR Park 11.40m 12.02m 2 5
5 Rice, Meaghan SR Columbia 11.48m 11.25m 2 4
6 Tyler, Koby FR Park 11.43m 11.21m 2 3
7 York-Nunn, Destinee FR M.B.U. 10.98m 10.89m 2 2
8 Smith, ZaMyireia FR Lyon 11.07m 10.75m 2 1
9 Emmons, Nicole SO Columbia 10.49m 10.63m 2
10 Martin Pena, Lucia SR Belleville 10.27m 10.25m 1
11 Macheras, Clara FR S.L.C.P. 10.75m 10.15m 2
12 Briggs, Katie JR Columbia 10.33m 9.94m 1
13 Talton, Ananiah JR W.W.U. 10.96m 9.85m 2
14 Dermody, Morgan SR S.L.C.P. 10.16m 9.84m 1
15 Baker, Hannah FR W.B.U. 10.43m 9.80m 2
16 Harris, Alexandria FR Lyon 9.95m 9.77m 1
17 McCrary, Megan SR M.B.U. 8.06m 9.39m 1
18 Helmich, Alyssa SO Hannibal 9.66m 9.12m 1
19 Ricketts, Hannah JR Columbia 10.68m 8.77m 2
20 Holland, Shea JR W.B.U. 9.64m 8.62m 1
21 Lovelady, Tori SR W.B.U. 8.83m 8.58m 1
22 Bennett, Kennedy FR M.B.U. 7.16m 7.72m 1
23 Hobbs, Darby SO S.L.C.P. 7.49m 7.46m 1
(W) Weight
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Ricketts, Hannah JR Columbia 15.83m 16.40m 2 10
2 Rice, Meaghan SR Columbia 12.10m 13.77m 2 8
3 Walker, Shikayla JR Park 13.41m 13.63m 2 6
4 Dermody, Morgan SR S.L.C.P. 13.40m 13.34m 2 5
5 Macheras, Clara FR S.L.C.P. 12.42m 12.83m 2 4
6 Briggs, Katie JR Columbia 10.30m 12.56m 1 3
7 Lemons, Michela SO Park 13.00m 12.55m 2 2
8 Helmich, Alyssa SO Hannibal 11.46m 12.45m 2 1
9 Tyler, Koby FR Park 12.43m 1
10 Bennett, Kennedy FR M.B.U. 11.48m 10.90m 2
11 Talton, Ananiah JR W.W.U. 11.68m 10.88m 2
12 Mabee, Samantha SO M.B.U. 10.04m 10.65m 1
13 French, Katie SO W.W.U. 10.63m 1
14 Emmons, Nicole SO Columbia 12.54m 10.57m 2
15 Baker, Hannah FR W.B.U. 9.54m 9.76m 1
16 Holland, Shea JR W.B.U. 11.00m 9.10m 1
17 Ross, Kailin FR Hannibal 9.81m 8.99m 1
18 Lovelady, Tori SR W.B.U. 9.78m 8.28m 1
-- Hobbs, Darby SO S.L.C.P. 8.56m FOUL 1
(W) 3000 M. R.W.
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 McMorris, Amy FR W.B.U. 21:42.28 10
2 Williams, Mikayla FR M.B.U. 22:42.05 21:45.80 8
3 Zirpolo, Anna SO Park 23:07.89 6
-- Buckley, Makenzie SO Hannibal DQ Knee
(M) 60 M. D.
============================================================================
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Prelimis
1 Ballah, Tim SO Belleville 7.14 7.08Q 1
2 Colbert, Ryan FR Park 7.06 7.11Q 4
3 Williams, Garth SO Belleville 7.13 7.21Q 2
4 Suen, Wesley FR Lyon 7.09 7.23Q 3
5 Gianopulos, Louis JR Columbia 7.18 7.28q 1
6 Connor, Sharrod JR Columbia 7.37 7.31q 2
7 Rolley, Aidin SR Columbia 7.32 7.33q 4 7.325
8 Kottwitz, Devin SO Columbia 7.35 7.33q 3 7.326
9 McNairy, Lawrence SR M.B.U. 7.21 7.36 2 7.352
10 Murphy, Rashad JR Park 7.34 7.36 4 7.355
11 Beck, Jackson FR Lyon 7.41 4
12 Graham, Zachary FR Park 7.42 7.43 1
13 Stinnett, Amarius FR Lyon 7.47 7.47 2
14 Marlow, Josiah SR W.B.U. 7.43 7.49 1
15 Valenzuela, Danny FR W.B.U. 7.65 7.55 1 7.543
16 Jackson, Malachi SO Columbia 7.55 2 7.549
17 Silva, Stefano FR W.B.U. 7.55 7.58 4
18 Dildine, Dillon FR Hannibal 7.48 7.59 3
19 Bailey, Trevor FR Columbia 7.55 7.62 4
20 Bailey, Brynant FR M.B.U. 7.62 7.63 2
21 Alencar, Gabriel FR W.B.U. 7.56 7.74 3
22 Mason, Lonell FR Park 7.77 7.96 1
23 Otero, Gabriel FR W.B.U. 8.16 8.04 2
24 Muller-Williams, Julian SO W.W.U. 8.16 8.07 3
25 Buitron, Felipe SO W.B.U. 8.36 8.48 4
(M) 60 M. D.
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Ballah, Tim SO Belleville 7.08 7.07 10
2 Colbert, Ryan FR Park 7.11 7.12 8
3 Suen, Wesley FR Lyon 7.23 7.15 6
4 Gianopulos, Louis JR Columbia 7.28 7.26 5
5 Kottwitz, Devin SO Columbia 7.33 7.30 4
6 Rolley, Aidin SR Columbia 7.33 7.37 3
-- Connor, Sharrod JR Columbia 7.31 FS
-- Williams, Garth SO Belleville 7.21 FS
(M) 200 M. D.
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Fritz, Alex SR Columbia 22.70 22.51 9 10
2 Ballah, Tim SO Belleville 22.87 22.79 9 8
3 Colbert, Ryan FR Park 23.57 23.31 8 6
4 Suen, Wesley FR Lyon 23.76 23.41 8 5
5 Kottwitz, Devin SO Columbia 23.17 23.54 9 4
6 Connor, Sharrod JR Columbia 24.03 23.65 7 3
7 Murphy, Rashad JR Park 23.65 23.69 8 2
8 McNairy, Lawrence SR M.B.U. 24.30 23.78 7 1
9 McCarthy, Donovan SO W.W.U. 23.99 24.14 8
10 Jackson, Malachi SO Columbia 24.67 24.17 6
11 Whittle, Jacob JR W.B.U. 23.99 24.24 7
12 Bailey, Trevor FR Columbia 24.38 24.44 6
13 Rolley, Aidin SR Columbia 24.68 24.47 5
14 Silva, Stefano FR W.B.U. 25.02 24.53 4
15 Marlow, Josiah SR W.B.U. 24.59 24.58 6
16 Horn, JD SO Lyon 25.22 24.62 4
17 Baker, Drake JR Columbia 24.66 1
18 Lohmeyer, Luke SR Columbia 24.48 24.71 6
19 Stinnett, Amarius FR Lyon 24.87 24.75 5
20 Littles, Torrance SR M.B.U. 25.76 24.77 3
21 Bailey, Brynant FR M.B.U. 25.01 24.95 5
22 Dildine, Dillon FR Hannibal 24.81 25.00 5
23 Porter, Dillon SO Columbia 25.51 25.01 3
24 Valenzuela, Danny FR W.B.U. 25.18 25.04 4
25 Alencar, Gabriel FR W.B.U. 25.46 25.35 3
26 Jackson, CJ FR W.B.U. 25.98 1
27 Otero, Gabriel FR W.B.U. 26.82 26.05 2
28 Klein, Weston FR Lyon 26.12 26.48 3
29 Muller-Williams, Julian SO W.W.U. 26.64 26.53 2
30 Selvidge, Tanner SO Hannibal 26.99 26.65 2
31 Boyd, Kaleb SO Park 26.49 26.71 2
32 Payne, Drew FR Columbia 27.52 1
33 Mason, Lonell FR Park 25.05 29.96 4
-- Gianopulos, Louis JR Columbia 24.11 DNF 7
(M) 400 M. D.
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Fritz, Alex SR Columbia 50.59 51.46 3 10
2 Whittle, Jacob JR W.B.U. 52.99 53.19 3 8
3 Winchester, Brendan SO Lyon 54.04 53.91 3 6
4 Lohmeyer, Luke SR Columbia 54.79 1 5
5 McNairy, Lawrence SR M.B.U. 56.13 54.81 2 4
6 Lawson, Tristan SO M.B.U. 54.46 55.14 3 3
7 McCarthy, Donovan SO W.W.U. 54.98 55.81 2 2
8 Murphy, Rashad JR Park 58.51 56.23 2 1
9 Porter, Dillon SO Columbia 56.72 1
10 Parker, Read SO W.B.U. 59.48 57.49 2
11 Krekel, Jake SO S.L.C.P. 57.99 1
12 Payne, Drew FR Columbia 1:02.02 1
(M) 600 M. R.
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Baker, Drake JR Columbia 1:26.56 1:26.01 3 10
2 Atianjoh, Lawson SO Belleville 1:30.21 1:26.82 3 8
3 Line, Ethan FR Columbia 1:30.15 2 6
4 Payne, Noah JR Columbia 1:31.21 1 5
5 Phillips, Tristan FR Hannibal 1:31.60 2 4
6 Stumpf, Dakota JR M.B.U. 1:35.85 1:32.02 3 3
7 Koch, Cole JR W.W.U. 1:32.17 1 2
8 Webb, Seth SO W.W.U. 1:33.88 1:33.05 3 1
9 Garrido, Ignacio FR Hannibal 1:33.30 2
10 Ware, Carter JR S.L.C.P. 1:37.79 1
11 Dunn, Payton FR Lyon 1:38.71 1
12 Knopf, Zachary SO W.W.U. 1:38.85 2
13 Mitchell, Patrick SO Lyon 1:44.31 1
14 Blakely, Addisson FR W.B.U. 1:51.76 1:46.25 3
15 Jones, Akiem SO Harris S. 1:48.91 1
16 Buitron, Felipe SO W.B.U. 1:57.92 2
(M) 800 M. R.
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Jenkins, Jacob JR Columbia 2:03.75 1:58.51 10
2 Carpenter, Hunter JR W.W.U. 2:02.82 2:01.05 8
3 Fisher, Brock FR Columbia 2:05.72 2:04.54 6
4 Tabb, Jayden FR Hannibal 2:07.36 2:06.81 5
5 Strawn, Noah JR Columbia 2:08.13 2:08.86 4
6 Lindgren, Jack FR Park 2:02.50 2:16.13 3
7 Grove, Ryker SO Columbia 2:18.40 2
8 Kafoury, Christian FR M.B.U. 2:36.24 2:33.27 1
9 Camarato, August SO S.L.C.P. 2:39.01
10 Nohr, Zachary FR Lyon 2:59.55 2:50.77
(M) 1000 M. R.
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Line, Travis SO Columbia 2:41.68 10
2 Farrell, Ben JR W.W.U. 2:43.45 8
3 Lemp, Chris FR Lyon 2:45.06 6
4 Ferguson, Josh SR Belleville 2:46.49 5
5 Frossard, Dean SO Columbia 2:48.13 4
6 Bossing, Tyler JR W.W.U. 2:53.76 3
7 Gaines, Mason SO Columbia 2:57.05 2
8 Frerichs, Wyatt FR Lyon 3:04.73 1
9 Line, Ethan FR Columbia 3:06.94
10 Miller, Dalton JR Park 3:12.48
11 Smith, Karlis FR W.B.U. 3:15.68 3:18.81
12 Colvert, Joey SR W.B.U. 3:24.85
13 Cook, Isaiah FR W.B.U. 3:37.03
(M) 1 M.R.
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Line, Travis SO Columbia 4:35.54 4:53.69 10
2 Fisher, Brock FR Columbia 4:42.40 4:53.71 8
3 Jenkins, Jacob JR Columbia 4:27.99 4:54.09 6
4 Ziesmer, James FR Hannibal 4:55.17 5:03.24 5
5 Davidson, Daniel JR Park 4:50.30 5:05.38 4
6 Bossing, Alex JR W.W.U. 4:59.25 5:07.46 3
7 Little, Luke SO M.B.U. 5:15.71 5:19.96 2
8 Kafoury, Christian FR M.B.U. 5:44.24 5:41.89 1
9 Nurnberger, Joshua FR M.B.U. 6:06.93 5:59.86
10 Huffman, Blake FR Lyon 6:01.02
(M) 3000 M. R.
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Dukes, Alexander SO Columbia 8:58.12 9:09.49 2 10
2 Whitener, Alec FR Hannibal 9:07.85 9:13.02 2 8
3 Ogden, Nathaniel JR W.W.U. 9:13.14 9:22.04 2 6
4 Butenhoff, Cyle SO Hannibal 9:15.20 9:30.79 2 5
5 Ogden, Schuyler JR W.W.U. 9:07.39 9:32.88 2 4
6 Peugeot, Richard JR M.B.U. 9:46.16 9:38.10 2 3
7 Straubel, Nathan SO Park 9:17.91 9:41.14 2 2
8 Frossard, Dean SO Columbia 9:04.38 9:41.36 2 1
9 Fisher, Brock FR Columbia 9:42.51 1
10 Farrell, Ben JR W.W.U. 9:50.61 1
11 Briody, Brendan SO Park 8:53.91 9:51.49 2
12 Koch, Cole JR W.W.U. 9:52.75 1
13 Bossing, Alex JR W.W.U. 9:54.82 1
14 Bossing, Tyler JR W.W.U. 9:54.89 1
15 Grove, Ryker SO Columbia 10:05.49 10:02.41 2
16 Schattgen, Charlie SR W.W.U. 10:14.93 10:14.63 1
17 Davidson, Daniel JR Park 9:50.05 10:23.47 2
18 Smith, Austin FR Park 10:24.37 1
19 Wafler, Jack SR W.B.U. 11:42.34 10:48.64 1
20 Horne, Preston FR Hannibal 11:01.54 11:03.11 1
-- Cook, Isaiah FR W.B.U. 11:57.90 DNF 1
-- Line, Travis SO Columbia DNF 1
(M) 5000 M. R.
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Ogden, Schuyler JR W.W.U. 15:36.40 15:43.27 10
2 Ogden, Nathaniel JR W.W.U. 15:54.50 15:44.14 8
3 Dukes, Alexander SO Columbia 15:57.70 6
4 Briody, Brendan SO Park 16:04.45 5
5 Uthlaut, Grant SR Columbia 16:14.49 4
6 Farrell, Ben JR W.W.U. 16:20.94 3
7 Koch, Cole JR W.W.U. 16:38.54 16:20.94 2
8 Ziesmer, James FR Hannibal 16:46.91 16:26.16 1
9 Peugeot, Richard JR M.B.U. 16:31.91 16:29.22
10 Giedinghagen, Jacob FR Hannibal 16:48.81 16:30.63
11 Straubel, Nathan SO Park 16:45.17
12 Frossard, Dean SO Columbia 16:46.82
13 Theede, Mirco FR Hannibal 16:45.41 16:51.78
14 Schattgen, Charlie SR W.W.U. 17:37.33
15 Ballew, David JR Hannibal 19:42.78
16 Cook, Isaiah FR W.B.U. 22:26.14
(M) 60 M. H.
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 McNairy, Lawrence SR M.B.U. 8.40 8.47 10
2 Jackson, Malachi SO Columbia 8.71 8.79 8
3 Williams, Garth SO Belleville 9.04 8.85 6
4 Spencer, Dalton SO W.W.U. 9.00 8.90 5
(M) 4x400 M. R.
===================================================================================
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Columbia College 'A' 3:37.46 3:32.93 2 10
1) Baker, Drake JR 2) Fritz, Alex SR
3) Jenkins, Jacob JR 4) Lohmeyer, Luke SR
2 Lyon College 'A' 3:36.99 1 8
1) Winchester, Brendan SO 2) Beck, Jackson FR
3) Suen, Wesley FR 4) Lemp, Chris FR
3 Lindenwood Belleville 'A' 3:38.18 1 6
1) Atianjoh, Lawson SO 2) Ferguson, Josh SR
3) Williams, Garth SO 4) Ballah, Tim SO
4 Park University 'A' 3:37.72 3:42.11 2 5
1) Graham, Zachary FR 2) Lindgren, Jack FR
3) Murphy, Rashad JR 4) Colbert, Ryan FR
5 Missouri Baptist Un. 'A' 3:50.71 3:43.84 2 4
1) Lawson, Tristan SO 2) Crawford, Jordan SO
3) Bailey, Brynant FR 4) McNairy, Lawrence SR
6 William Woods Un. 'A' 3:47.36 3:46.99 2 3
1) McCarthy, Donovan SO 2) Spencer, Dalton SO
3) Knopf, Zachary SO 4) Carpenter, Hunter JR
7 Hannibal-LaGrange 'A' 3:53.41 3:50.19 2 2
1) Tabb, Jayden FR 2) Garrido, Ignacio FR
3) Phillips, Tristan FR 4) Selvidge, Tanner SO
8 Williams Baptist Un. 'A' 3:52.17 1 1
1) Marlow, Josiah SR 2) Hayward, Darrius SO
3) Parker, Read SO 4) Whittle, Jacob JR
(M) 4x800 M. R.
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Columbia College 'A' 8:25.21 8:40.26 10
1) Payne, Noah JR 2) Strawn, Noah JR
3) Line, Ethan FR 4) Huskey, Ben JR
2 Missouri Baptist Un. 'A' 8:48.35 8:52.32 8
1) Stumpf, Dakota JR 2) Person, Joshua JR
3) Bewen, Nick FR 4) Crawford, Jordan SO
3 Lyon College 'A' 9:02.70 6
1) Lemp, Chris FR 2) Dunn, Payton FR
3) Klein, Weston FR 4) Frerichs, Wyatt FR
4 Park University 'A' 9:19.92 5
1) Lindgren, Jack FR 2) Smith, Austin FR
3) Davidson, Daniel JR 4) Miller, Dalton JR
5 William Woods Un. 'A' 9:20.77 4
1) Bossing, Alex JR 2) Webb, Seth SO
3) Knopf, Zachary SO 4) Miller, Damian SR
6 Hannibal-LaGrange 'A' 9:57.13 3
1) Selvidge, Tanner SO 2) Ballew, David JR
3) Phillips, Tristan FR 4) Giedinghagen, Jacob FR
7 Williams Baptist Un. 'A' 10:37.52 2
1) Cook, Isaiah FR 2) Blakely, Addisson FR
3) Colvert, Joey SR 4) Smith, Karlis FR
(M) D.M.R.
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Hannibal-LaGrange 'A' 11:03.07 11:12.43 10
1) Butenhoff, Cyle SO 2) Tabb, Jayden FR
3) Phillips, Tristan FR 4) Whitener, Alec FR
2 Park University 'A' 11:33.63 8
1) Davidson, Daniel JR 2) Mason, Lonell FR
3) Lindgren, Jack FR 4) Smith, Austin FR
3 William Woods Un. 'A' 11:14.01 11:34.65 6
1) Bossing, Tyler JR 2) Knopf, Zachary SO
3) Carpenter, Hunter JR 4) Schattgen, Charlie SR
4 Columbia College 'A' 11:03.10 11:46.18 5
1) Huskey, Ben JR 2) Baker, Drake JR
3) Grove, Ryker SO 4) Gaines, Mason SO
5 Missouri Baptist Un. 'A' 12:00.15 11:55.38 4
1) Person, Joshua JR 2) Lawson, Tristan SO
3) Stumpf, Dakota JR 4) Bewen, Nick FR
6 Williams Baptist Un. 'A' 12:23.76 3
1) Theilmann, Till FR 2) Parker, Read SO
3) Whittle, Jacob JR 4) Goodrich, Lucas SO
(M) HJ
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Mitchelll, Gregory JR Harris S. 2.05m 1.91m 10
2 Taylor, JaMarkus JR Belleville 1.85m 1.86m 8
3 Evans, Brandon SR W.W.U. 1.70m 1.76m 6
4 Ballah, Tim SO Belleville 1.61m 5
-- Smith, Karlis FR W.B.U. 1.61m NH
-- McCarthy, Donovan SO W.W.U. 1.75m NH
(M) PV
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Vincent, Adam JR M.B.U. 4.55m 4.35m 10
2 Jackson, CJ FR W.B.U. 4.10m 4.20m 8
3 Miller, Damian SR W.W.U. 3.95m 4.05m 6
4 Charumonta, Simon FR Hannibal J4.05m 5
5 Moser, Payne FR Lyon 4.01m J4.05m 4
6 Lohmeyer, Luke SR Columbia 3.86m 3.90m 2.50
6 Nichols, Michael SR Columbia 4.01m 3.90m 2.50
8 Porter, Dillon SO Columbia 4.00m 3.75m 1
9 Parker, Read SO W.B.U. 3.80m 3.60m
10 Beck, Jackson FR Lyon 3.35m 3.15m
11 Spencer, Dalton SO W.W.U. 2.85m
12 Smith, Karlis FR W.B.U. 3.00m J2.85m
(M) LJ
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Ballah, Tim SO Belleville 6.76m 6.75m 10
2 Evans, Brandon SR W.W.U. 6.38m 6.61m 8
3 Suen, Wesley FR Lyon 6.49m 6.58m 6
4 Schlief, Cole SR W.W.U. 6.80m 6.53m 5
5 Rolley, Aidin SR Columbia 6.17m 6.35m 4
6 McCarthy, Donovan SO W.W.U. 6.04m 6.22m 3
7 Horn, JD SO Lyon 5.95m 6.17m 2
8 Hayward, Darrius SO W.B.U. 6.25m 5.84m 1
9 Wright, Donavan FR M.B.U. 5.68m 5.81m
10 Valenzuela, Danny FR W.B.U. 5.57m 5.47m
11 Bailey, Trevor FR Columbia 5.92m 5.45m
12 Otero, Gabriel FR W.B.U. 5.03m 5.06m
(M) TJ
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Mitchelll, Gregory JR Harris S. 13.44m 12.92m 10
2 Ballah, Tim SO Belleville 12.34m 8
3 Hayward, Darrius SO W.B.U. 13.27m 12.27m 6
4 Spencer, Dalton SO W.W.U. 12.10m 5
5 Suen, Wesley FR Lyon 11.98m 4
6 Horn, JD SO Lyon 11.81m 3
7 Webb, Seth SO W.W.U. 10.32m 2
8 Beck, Jackson FR Lyon 10.00m 1
(M) Shot
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Christopher, Kyle SR M.B.U. 14.75m 14.68m 2 10
2 Ross, Logan JR Hannibal 14.05m 14.51m 2 8
3 Nichols, Zach SR Columbia 13.79m 14.33m 2 6
4 Evans, Brandon SR W.W.U. 13.10m 13.83m 2 5
5 Torreyson, Zane SO Columbia 13.16m 13.21m 2 4
6 Francois, Marckson FR Park 12.95m 1 3
7 Webert, Quentin JR W.W.U. 12.31m 12.52m 2 2
8 Melton, Daulton FR W.W.U. 11.53m 12.03m 2 1
9 Easton, Tony FR Park 11.34m 1
10 Frantz, Gavin FR Columbia 11.36m 11.15m 2
11 Cowgill, Alex SR W.B.U. 10.38m 11.13m 1
12 Bray, Seth FR Hannibal 11.24m 11.01m 2
13 Klein, Weston FR Lyon 10.35m 10.28m 1
14 Desjarlais, Matthew FR Lyon 7.53m 10.13m 1
15 Jackson, Quadarius SO W.B.U. 8.58m 9.36m 1
16 Cullum, Robert SO W.B.U. 8.02m 7.68m 1
(M) Weight
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Nichols, Zach SR Columbia 16.20m 16.55m 10
2 Webert, Quentin JR W.W.U. 15.48m 14.93m 8
3 Ross, Logan JR Hannibal 14.13m 14.66m 6
4 Christopher, Kyle SR M.B.U. 15.24m 14.45m 5
5 Snyder, Benjamin SO Hannibal 13.27m 14.33m 4
6 Melton, Daulton FR W.W.U. 13.40m 13.55m 3
7 Torreyson, Zane SO Columbia 13.45m 13.33m 2
8 Frantz, Gavin FR Columbia 12.34m 12.69m 1
9 Cowgill, Alex SR W.B.U. 11.59m 10.95m
10 Bray, Seth FR Hannibal 11.00m 10.21m
11 Jackson, Quadarius SO W.B.U. 11.40m 9.45m
12 Cullum, Robert SO W.B.U. 8.52m 8.13m
(M) 3000 M. R.W.
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Crawford, Jordan SO M.B.U. 12:58.73 13:20.34 10
2 Wafler, Jack SR W.B.U. 18:06.45 8
3 Cook, Isaiah FR W.B.U. 20:15.03 6
-- Little, Luke SO M.B.U. 17:51.55 DQ Lifting
(W) - Team Rankings - 20 Events Scored
===============================================================================
1) Park University 164 2) Missouri Baptist Un. 158
3) Columbia College 156 4) William Woods Un. 126
5) Hannibal-LaGrange 65 6) Stl. College of Pharmacy 30
7) Williams Baptist Un. 16 8) Harris Stowe St. Un. 10
9) Lyon College 4
(M) - Team Rankings - 20 Events Scored
===============================================================================
1) Columbia College 214 2) William Woods Un. 132
3) Missouri Baptist Un. 79 4) Lindenwood Belleville 74
5) Hannibal-LaGrange 66 6) Lyon College 58
7) Park University 52 8) Williams Baptist Un. 43
9) Harris Stowe St. Un. 20
Like·Comment·Share·E-mail·2463 views
History for AMC Indoor Championships
Show 3 more
|